вторник, 26 февруари 2013 г.

На риболов в Цигов чарк



Преди дни попаднах на едно съботно предаване по БНТ – наистина случайно. Защото, първо, рядко гледам телевизия, второ, БНТ – почти не пускам, не знам защо. Та предаването е от тоя тип, дето им казват магазинно, но в един от репортажите водещата направи нещо като портрет и интервю с медийния експерт Гого Лозанов около софийското езеро Ариана. Беше нещо от типа на Един ден на… В случая на Гого Лозанов. Та отидоха на езерото, за да купят прясна риба и Лозанов обясни, че предпочита рибата като храна – едно, че е здравословна, второ – носела някакъв особен смисъл и тайнственост, като нещо, което идва от дълбокото и непознатото, от там, докъдето човешки поглед не стига. И понеже със сигурност много хора харесват рибата като храна, а и много предпочитат тя да е прясна, още повече пък лично да си я уловят и приготвят, няма как да не ви кажа, че едно от най-подходящите места в България за риболов е районът около местността Цигов чарк. И язовир Батак, и огромното изобилие на различни изкуствени и естествени водоеми в района го прави рай за любителите на риболова. Вече и времето става подходящо за това. Още повече, че вилите в Цигов чарк предлагат прекрасни възможности освен за това, да отседнете и да прекарате приятно, да приготвите лично уловената през деня прясна риба. Затова, ако сте от тези, които обичат риболова и ако по някакви причини се е случило така, че до момента не сте били на риболов в местността Цигов чарк – няма време за отлагане, просто си изберете вила или хотел, в който да отседнете. За всяко нещо си има първи път, сигурното в случая е, че толкова ще ви хареса, че ще има и втори, и трети…  

вторник, 19 февруари 2013 г.

Далеч от шумотевицата

Шумно стана напоследък в българските градове покрай протестите. И за тези, които протестират, и за тези, на които това не им е стихията. Няма да коментирам тук справедливостта на протестите, най-малкото защото не е нужно да се изговарят очевидни истини, а пък и насочеността ми на блога не е такава. Защо обаче ги споменах. Няма вечни протести. След седмица-две ще затихнат, дано шумотевицата от тях е отекнала в главите, на когото трябва, да се разбира на политиците. Така или иначе, и протестиращите, и другите ще имат нужда малко от почивка, от тишина, от изпразване на главата от черните мисли и шумотевицата и не виждам по-подходящо място за това от тишината, спокойствието и защитеността, които може да ви даде курортният комплекс Цигов чарк. Няма по-добро място, на което човек може да се умъдри, да почерпи сила и спокойствие, от красивата природа около комплекса, от чистия планински въздух, от спокойните води на язовир Батак. Много са възможностите, които ви предлага курорта – кой каквото харесва – хотели, самостоятелни къщи и вили, вилни комплекси. Просто трябва да изберете своето си местенце. И да се отдадете на приятни занимания, каквито комплексът предлага в изобилие – все още не е късно да покарате ски по пистите, вече не е рано за разходки сред красивата родопска природа, даже и за по-дълги преходи, много са и забележителностите в района, които може да посетите. А за тези, които обичат топлината и спокойствието на дома – си остава възможността да стоят на топло пред камината с чаша чай и хубава книга в ръка и да се наслаждават през прозореца на красивите гледки, които предлага курортният комплекс Цигов чарк.

вторник, 12 февруари 2013 г.

Вила Надя



Всеки, който е пътувал, знае, че колкото по на север отиваме, толкова по-стръмни стават покривите на къщите. И не е необходимо да имаш кой знае какви архитектурни познания или пък натрупвания от обща култура, за да се досетиш защо това е така. Съвсем логично – колкото по на север отиваме, толкова по-обилни са снеговете, а щом са толкова обилни, ако наклонът на покрива е нормален, това създава условия за задържане не снега, води до натежаването му върху покрива и до редица проблеми. Та затова на север си строят така къщичките – със стръмен наклон на покрива, за да може да се свлича навалелият сняг и да не създава проблеми. Днешното ми предложение за приятна отмора в тесен кръг в е вила Надя в курортния комплекс Цигов чарк, вила с архитектура на къщичка от Алпите, с толкова стръмен наклон на покрива, на който биха завидели много алпийски вилички. Общият капацитет на вилата е 8 души, като местата са разположени в четири двойни стаи, две от които на мансардния етаж. Тия, които в студентските си години са живели в мансардни стаички, със сигурност ще си припомнят веселите студентски изживявания и приятния наклон на покрива, който минава покрай леглата. Вила Надя e една малка и кокетна виличка, в която няма да се почувствате като в някой голям и лъскав хотел, но за сметка на това пък ще се почувствате топло, уютно и почти приказно, защото интересната архитектура на вилата и разположението й до гората и реката на комплекса създават точно такова усещане. Тъй че не му мислете много – стягайте бандата от студентските години – и към горичката и рекичката до вила Надя.


понеделник, 4 февруари 2013 г.

Вила Бесика



Вила Бесика в Цигов чарк е поредното ми предложение. Щях да кажа за почивка, но всъщност тя си става прекрасно и за творческа работа. За планината като извор не само на житейска, но и на силна творческа енергия са писали не един и двама творци. От българските най-известен в това отношение е Вазов, в чиято поезия със сигурност няма да намерите и един ред, посветен на морето. Но за планината и за творческата сила, с която го дарява, има не просто стихотворения, а цели цикли. Е, не са за Родопа планина, ама съвсем нормално, ако си роден в лоното на Стара планина, да пишеш за нея, тоест за това, което познаваш най-добре и ти е най-близко. Но думата ми беше за творческия потенциал, с който те даряват красивите планински пейзажи, чистият въздух и просторът на планината. Та затова смятам, че уединени вилички от типа на вила Бесика – общият капацитет на вилата е 6 места – са идеално място за работа на творчески екипи. Знаете, екипната работа, особено когато е творческа и изисква генерирането на идеи, означава това: eкипът сяда на едно място и започват едни дълги обсъждания, предложения, доводи за, против, трудни и дълги работни часове, изстискващи голяма част от жизнената енергия на всеки един от екипа. И си мисля, че няма по-добър творчески допинг в такива случаи от чистия планински въздух, от творческата енергия, която дава планината. Та днес няма да ви предложа просто едно прекрасно място за почивка, а едно истински добро мястотихо, спокойно и енергийно - за раждане на идеи – вила Бесика.